Minőségi fa bejárati ajtó
A fából készült bejárati ajtó és ablakok évszázadok óta részei otthonunknak. Ma már számos modernebb alapanyagból gyártanak nyílászárókat, de továbbra is nagyon népszerűek a fa bejárati ajtók és ablakok. A fa egy természetes és megújuló alapanyag, a műanyaggal és a fémmel ellentétben. A
minőségi fa bejárati ajtó előállításához megfelelő faanyagra, valamint szakszerű gyártásra van szükség.
A fa nyílászárók gyártása van legkisebb káros hatással a természetre, nincs szükség vegyi üzemekre és bányászatra az elkészítésükhöz. A kitermelt faanyag ipari erdőtelepekből származik, melyet folyamatosan újra telepítenek.
Minőségi fa bejárati ajtó – Alapanyag
Amennyiben fából készült bejárati ajtót szeretnénk, többféle fafajta közült kiválaszthatjuk a nekünk vagy pénztárcánknak megfelelőt. A borovi fenyő az egyik legelterjedtebb közülük. Ez a fajta fa egyaránt kiváló külső és belső felhasználásra. A borovi fenyőből készült bejárati ajtók tartósan ellenállnak az időjárás hatásainak és a folyamatos igénybevételnek, állapotukat pedig hosszú ideig megőrzik.
A fa
bejárati ajtók gyártása rétegragasztott faanyagból történik. A rétegragasztás során több rétegnyi fát ragasztanak össze, egymásra ellentétes szál iránnyal. Ennek segítségével nem csak erősebb lesz a fa, hanem ellenállóbbá válik a vetemedéssel szemben is.
Minőségi fa bejárati ajtók - Hőszigetelés
Az ajtó hőszigetelésének az egyik legfőbb eszköze a gumiszigetelés. Ez a gumicsík körbefut a bejárati ajtó és a tok élein. A bezárt ajtón a szigetelés összenyomódik, feltöltve a nyíló és a tok közti hézagot. Ezáltal nem csak útját állja a levegő zavartalan mozgásának, de az ajtó használata is kisebb zajjal jár majd.
Az üvegezett fa bejárati ajtók hőszigetelt üvegezéssel biztosíthatják számunkra a szükséges természetes fényt anélkül, hogy az üvegfelületen keresztül hűlne otthonunk. A hőszigetelt üveg felépítése 2 illetve 3 üveglapból áll, melyek közé védőgáz van feltöltve. Az üveglapok közé töltött gáz rossz hővezető tulajdonsággal rendelkezik, ezért nem engedi kihűlni a helységet.
Minőségi fa bejárati ajtó – Felületkezelés
A borovi fenyő nagyon tartós faanyag, hosszú ideig ellenáll a felületét érő csapadéknak és párának. Ahhoz hogy a
fa bejárati ajtó felülete sokáig megőrizze állapotát és szép esztétikumát, mindenképpen felület kezelni kell őket. A felületkezelés során az ajtót ellátják a rovarok és gombák elleni védelemmel, majd pedig a végső összeszerelése előtt lefestik őket.
Lehetőségünk van festés nélkül is kérni a fa bejárati ajtónkat, de ez esetben nekünk kell gondoskodnunk a felületek védelméről. Ennek a költségeit összeadva érdemesebb mindenképpen célszerűbb gyári festéssel ellátni. Az utólagos festés hátránya hogy sok olyan rész van az ajtón, ahol szükség van a festésre, ám nem, vagy csak nehezen férhetünk hozzá. Ilyennek számít például az ajtó alja, vagy pedig a gumiszigetelések alatti rész.
Minőségi fa bejárati ajtó – Szakszerű beszerelés
A nyílászárók szakszerű beépítése legalább annyira fontos, mint a jó minőségű alapanyagok és eszközök felhasználása az
ajtó gyártása során. Amennyiben nem megfelelően kerülnek beépítésre, akkor még a legdrágább bejárati ajtók vagy ablakok sem hozhatják a tőlük várt minőséget. Ez különösen igaz hosszú távú használatra.
A jó minőségű anyagokból legyártott
fa bejárati ajtó a helyszínre érkezve azonnal készen áll, hogy elfoglalja végleges helyét. A beépítés első lépéseként a régi ajtó levételre kerül az őt tartó pántokról, majd pedig az ajtókeretet elfűrészeljük. A keresztbe vágott ajtókeretet óvatosan kibontjuk a falból, fokozottan ügyelve arra, hogy a lehető legkisebb mértékben sérüljön a falnyílás környéke.
A tok kibontását követően egy alapos portalanítás következik. Az új bejárati ajtót a majdani rögzítési pontokon előfúrjuk, majd ideiglenesen műanyag és fa ékekkel rögzítjük. Vízmértéket használva meggyőződünk arról, hogy a tok vízszintesen és függőlegesen is tökéletesen van elhelyezve.
A tökéletesen beállított tokot most már csavarokkal véglegesen is rögzíthetjük. A rögzített tokra felhelyezhetjük a bejárati ajtó szárnyát, vagy szárnyait, amennyiben kétszárnyú bejárati ajtóról van szó.
A falnyílás és tok között található néhány centiméteres hézagot Pur habbal töltjük fel. A Pur hab száradását követően a bejárati ajtó színével és anyagával megegyező lécek használatával letakarjuk a hézagot. Utolsó lépésként egy finombeállítás következik, ezt követően a bejárati ajtó beszerelése végetér.