Sok olyan eset van, amikor a bontás nélküli ajtócsere az egyetlen megoldás, mert a körülmények nem teszik lehetővé, hogy a régi tokot kibontsuk, új ajtó a régi tokba vagy a régi tok mögé építve.
Milyen esetekben ajánlott a bontás nélküli ajtócsere:
nem szeretnénk nagy rombolást egy fa ajtócsere miatt
nem szeretnénk kőműves munkát, a fal újrajavítását
nem szeretnénk újra kifesteni a helységet, ahol a bejárati ajtó van
most festettük az egész lakást, de mégis szeretnénk kicserélni az ajtót
A lakásunkban található nyílászárók minden más eszközünkhöz hasonlóan idővel csereéretté válik. Ennek oka a legtöbb esetben az ajtók vagy ablakok nehézkessé váló használata, nehéz zárása, valamint külső jegyei. A nyílászárók cseréje általában bizonyos mennyiségű falsérüléssel járhat, ez főként a téglaépületekre jellemző, ahol a falakon vastag vakolatréteg található.
A tokráépítés akkor lehet előnyös választás számunkra, ha valamilyen okból szeretnénk, hogy fal ne rongálódjon, frissen van tapétázva vagy csempézve. Ha a régi tokszerkezet már korhadt és nagyon rossz állapotban van, akkor semmiképpen sem ajánljuk a módszer alkalmazását, mivel valószínűleg az állapota miatt nem lenne képes sokáig elviselni a használatot.
Bontás nélküli ajtócsere előtti helyszíni felmérés
Az ajtóbeépítést megelőzően a helyszíni felmérés alkalmával pontos méreteket veszünk a jelenlegi nyílászáróról, valamint meggyőződünk arról, hogy a régi tokszerkezet állapota alkalmas-e a tokráépítésre. Amennyiben alkalmas, akkor a felvett méretek alapján megkezdődhet az új bejárati ajtó gyártása, néhány hét elteltével az ajtó és a tokszerkezet a megbeszélt időpontban a helyszínre érkezik és megkezdődhet annak beépítése.
Első lépésként a régi ajtólapot eltávolítjuk az őt tartó pántokkal együtt, majd félretesszük, igény esetén el is szállítjuk, ha gondot okoz annak tárolása. Ezek után az új bejárati ajtó tokját elhelyezzük a régi tok belsejében és pontos mérések segítségével meggyőződünk arról, hogy minden rendben van-e, valamint hogy vízszintesen és függőlegesen tökéletesen helyezkedik-e el. Következő lépésként az új tok előre kifúrt lyukakon keresztül csavarok segítségével rögzítjük a két tokszerkezetet egymáshoz.
Ezek után felhelyezzük az ajtó nyílórészét az azt működtető pántokra, amennyiben aszimmetrikus bejárati ajtóról van szó, akkor a kiegészítő nyílót is felhelyezzük. A két tokszerkezet közt elhelyezkedő apró hézagot szilikon segítségével zárjuk le, mellyel megakadályozzuk, hogy a huzat a későbbiekben áthúzzon rajta.
Ennek száradása után egy végső beállítást követően megtörténik az ajtó finomhangolása, ennek elvégzése után a bejárati ajtó készen áll a mindennapi használatra.
A bontás nélküli ajtócsere az alábbi képsorozatban tekinthető meg:
Első képen a kezdeti fázist, a régi ajtót látja, ezt fogjuk kicserélni.
Leemeljük az ajtólapokat és eltávolítjuk az ajtókat tartó pántokat